sk cz

Autolekáreň - autodiely, autosúčiastky svetových značiek

Nákupný košík

0x   |   0,00 €

Prenájom vozidla v zahraničí

Blog > Prenájom vozidla v zahraničí

21.02.2020

V tomto článku sa budeme venovať prenájmu vozidla v krajinách Európskej únie. V podstate neexistujú žiadne osobitné právne predpisy Európskej únie na prenájom vozidla. Ak si však niekedy prenajmete motorové vozidlo v inom štáte než je Slovenská republika, môžete využívať základné práva spotrebiteľa.

Do týchto práv patrí: 

- právo na informácie
- právo na spravodlivé zmluvné podmienky
- prístup k alternatívnemu riešenie sporov v prípade sporov s autopožičovňou. Je potrebné však rozlišovať medzi autopožičovňou a sprostredkovateľom.
Sprostredkovateľ neposkytuje prenajímané vozidla, ale rezervuje vozidlo vo vašom mene v autopožičovni. Ak sa vyskytne spor, za plnenie zmluvy zodpovedá autopožičovňa.

Zrušenie rezervácie

Ak rezervácia vozidla na prenájom motorového vozidla nastala v rámci Európskej únie , či už online, telefonicky alebom e-mailom, nemáte automaticky právo na zrušenie rezervácie a vrátenie príslušného poplatku, hoci podmienky a pravdlá autopožičovne. to môžu umožňovať.

Zásada nediskrimácie

Autopožičovne si môžu v rôznych krajinách EÚ stanoviť svoje vlastné ceny s a podmienky a to na základe nákladov, ktoré im vznikajú, a ďalších faktorov. Keď si však motorové vozidlo zaobstaráte prostredníctvom online alebo priamo v autopožičovni, podľa právnych predpisov Európskej únie vás nesmú diskriminovať na základe štátnej príslušnosti ani krajiny, v ktorej
Antoine z Francúzska si chcel požičať auto v Írsku. Na webe našiel autopoťičovne bola cena 70 eur. Keď Antoine uviedol, krajinu, v ktorej žije, cena vyskočila na sumu 140 eur. Dôvodom bolo to, že nepochádza z Írska. Keďže sa mu to zdalo nefér, obrátil sa na európske spotrebiteľské centrum, ktoré prinútilo príslušnú autopožičovňu upraviť svoje podmienky s právnymi predpismi Európskej únie.

Upozornenie

Než si vozidlo prenajmete, je potrebné si prečítať podmienky!
Každé vozidlo muší mať povinné zmluvné poistenie, ktoré platí vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Poistenie býva zahrnuté v cene nájmu za motorové vozidlo.

Použitie prenajatého vozidla v inej krajine

Ak máte v pláne s prenajatým vozidlom navštíviť viaceré členské štáty, je potrebné to oznámiť autopožičovni v momente rezervácie.

Vodičský preukaz

Na prenájom vozidla v inej krajine Európskej únie potrebujete aj vodičký preukaz platný v danej krajine.

Pridať komentár

Komentáre (7)

2020    AUTOLEKAREN.SK powered by TecDoc
Facebook